Το Κουλούρι περήφανα παρουσιάζει ίσως την πιο πλήρη, αναλυτική και αποκαλυπτική ιστορική καταγραφή της δεκαετίας 2011-2020, με διεισδυτική ματιά, έμφαση στη λεπτομέρεια, αποκλειστικές πηγές και κοιτώντας κάθε χρονιά ξεχωριστά.
Ιστορίες απλών πολιτών, οικονομική κρίση, μνημόνια, παρολίγον επιστροφή στη δραχμή, έγκλημα, σκάνδαλα, χιονοδρομικά κέντρα, πολιτικές προσωπικότητες, δακρυγόνα, η Ανάπτυξη, το ελληνικό καλοκαίρι, ο Πάνος Καμμένος, η Νίκη Κεραμέως, ο διαβολικός κινεζικός κορονοϊός και όλα όσα διαμόρφωσαν τη δεκαετία που τελειώνει, για πρώτη και πιθανότατα τελευταία φορά σε ένα ιστορικό σύγγραμμα που θα συζητηθεί και θα διδάσκεται σε σχολεία και φυλακές.
Το «Ήταν να μη γίνει η αρχή» κυκλοφορεί σε όλα τα καλά βιβλιοπωλεία από τις εκδόσεις Αίολος.
Έγραψαν για το βιβλίο:
- Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν: Με βοήθησε πολύ να κατανοήσω σε βάθος τη γειτονική μας χώρα.
- Εφημερίδα Μακελειό: Η ψύχραιμη καταγραφή και ο δημιουργικός πραγματισμός συνθέτουν ίσως το σημαντικότερο βιβλίο των τελευταίων 20 χρόνων.
- Ζόρντι Κορομηλάς: Για Σαρλί Εμπντό το κόβω.
- Vladimir Putin: Нужно выхватить медведя из когтей и крутить его до головокружения.
- Γιάνης Βαρουφάκης: Μαζί με αυτό το βιβλίο, ζητήστε να σας κάνουν δώρο και το Rock Hard Abs σε DVD ή VHS.
Διαθέσιμο στα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία, μεταξύ των οποίων:
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.