Με δυσκολία μπορούσε να κρύψει την ικανοποίησή του ο Στέργιος Π., έπειτα από την ολοκλήρωση της συνέντευξης τύπου στο Υπουργείο Οικονομικών, κατά την οποία ανακοινώθηκε η οριστική σύνταξη του νομοσχεδίου για την ρύθμιση των 120 δόσεων με το οποίο επωφελούνται οι οφειλέτες προς το δημόσιο.
Ο 47χρονος, ο οποίος χρωστάει αρκετές χιλιάδες ευρώ στην εφορία, τόνιζε στο οικογενειακό του περιβάλλον πως αυτή είναι η μεγάλη του ευκαιρία να ρυθμίσει επιτέλους τα χρέη του, έστω κι αν σκοπεύει να «πιστολιάσει» τις δόσεις ήδη από την δεύτερη, αφού, μεταξύ μας, «αυτά είναι για κορόιδα, σίγουρα κάποια στιγμή θα ψηφιστεί ολοκληρωτική διαγραφή, εκλογές έρχονται».
Παρ' όλα αυτά, ο άνδρας αισθάνεται αρκετά πιο ανάλαφρος και ήρεμος πια, ανυπομονώντας να ολοκληρώσει την αίτηση για την ένταξη στις 120 δόσεις, διαδικασία την οποία φυσικά δεν πρόκειται να σεβαστεί για περισσότερο από ένα μήνα, κάτι για το οποίο όμως «δεν έχουν ιδέα» οι αξιωματούχοι του ελληνικού κράτους.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.