Σε ιδιαίτερα θερμό κλίμα ολοκληρώθηκε το δείπνο του Αμερικανού Υπουργού Εξωτερικών στην οικία του Έλληνα πρωθυπουργού στην Κρήτη.
Οι δύο άνδρες με τη συνοδεία των συζύγων τους συνέφαγαν και στη συνέχεια, ο Μάικ Πομπέο, αφού κατανάλωσε σεβαστή ποσότητα τσικουδιάς, επέστρεψε στο ξενοδοχείο του οδηγώντας μεθυσμένος, τιμώντας έτσι την τοπική παράδοση.
«Η φιλοξενία του κυρίου Μητσοτάκη ήταν υποδειγματική. Συζητήσαμε αρκετή ώρα τις διεθνείς εξελίξεις και το ζήτημα που έχει προκύψει με την Τουρκία και στη συνέχεια γράψαμε μαζί μια μαντινάδα την οποία και θα απαγγείλει ο Έλληνας πρωθυπουργός στην σύνοδο του ΝΑΤΟ», σχολίασε ο κ. Πομπέο για να συμπληρώσει: «Η οδήγηση υπό την επήρεια μέθης ήταν πράγματι απολαυστική, ανυπομονώ να το ξανακάνω».
Τέλος, ο Αμερικανός πολιτικός δεν μπορούσε να κρύψει τον ενθουσιασμό του για το δώρο που δέχτηκε, ένα αυτοκόλλητο της Κρήτης, το οποίο και κόλλησε ήδη στο αυτοκίνητό του.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.