Με λαμπρότητα γιορτάστηκε χθες το Πάσχα των Καθολικών σε αρκετές περιοχές του πλανήτη, με την ανάσταση του Χριστού να στέλνει το μήνυμα νίκης επί του θανάτου.
Ωστόσο, ιδιαίτερα προβληματισμένος παρακολούθησε τις εξελίξεις ο Ιούδας, βλέποντας την προδοσία του να πηγαίνει στράφι. Ο μαθητής του Ιησού όμως, δεν χάνει την αισιοδοξία του, ελπίζοντας πως το πάθημα θα γίνει μάθημα σε όλους τους υπεύθυνους, ενόψει της νέας σταύρωσης του θεανθρώπου την προσεχή Πέμπτη, στο πλαίσιο του ορθόδοξου Πάσχα.
«Έγινε μία φορά, την πατήσαμε, αλλά τώρα ξέρουμε. Δεύτερη ανάσταση μέσα σε μία εβδομάδα παραπάει, θα μας εκθέσει όλους. Ρεζίλι θα γίνουμε», τόνιζε στο στενό του περιβάλλον ο Ιούδας, καταλήγοντας: «Πραγματικά αν το δω κι αυτό, θα κρεμαστώ».
Μείνετε συντονισμένοι για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.