Όπως γνωρίζετε ήδη, διαφωνώ για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών, οπότε δεν περιμένω τι παραπάνω ή λιγότερο μπορεί να έχει το νομοσχέδιο. Πρόκειται για ένα θέμα που συνδέεται με θέματα συνείδησης, δε συνδέεται με χάραξη πολιτικής και η διαφωνία μου εκφράζεται με τη μη στήριξη, δεν θα το ψηφίσω.
Διαφωνώ με οποιαδήποτε παρέμβαση στο οικογενειακό δίκαιο, άρα και στην αλλαγή μορφής της οικογένειας, ακόμα και αν δεν υπάρχει τεκνοθεσία. Αυτά τα θέματα έχουν λυθεί με σύμφωνο συμβίωσης σε απλές μορφές.
Ωστόσο, διαφωνώ και με άλλες μορφές γάμων. Ψηλοί με κοντές, άνθρωποι που δεν έχουν πάει ειδικές δυνάμεις με ανθρώπους που έχουν πάει, δεξιοί με αριστερούς και κυρίως, ηλικιωμένοι ναζί με νεότερες γυναίκες, ειδικά όταν δεν καλούν τα παιδιά τους.
Θα ζητήσω λοιπόν όχι μόνο να απαγορευτούν οι γάμοι αυτοί, αλλά και ανακληθούν όσοι έχουν γίνει. Εγώ τις αρχές μου δεν τις προδίδω. Καλή σας χρονιά.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.