Στην επόμενη ημέρα έχουν στρέψει πλέον το βλέμμα στον ΣΥΡΙΖΑ, μετά τη βαριά εκλογική ήττα και τις εξαγγελίες του Αλέξη Τσίπρα για εσωκομματικές διεργασίες.
Ωστόσο, καλά πληροφορημένες πηγές του «Κουλουριού», κάνουν λόγο για προσπάθεια χαλάρωσης και αποφόρτισης του κλίματος πριν από οποιαδήποτε πρωτοβουλία. Στα πλαίσια αυτής, ήδη οργανώνεται, έπειτα από σχετική πρόταση του Ευκλείδη Τσακαλώτου, ομαδική παρακολούθηση της ταινίας του 2005 «Τσίου» για όλα τα μέλη της παράταξης σε γνωστό ξενοδοχείο της Ομόνοιας, ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου.
Μάλιστα, πριν την τέλεση του συνεδρίου του κόμματος, θα υπάρξει και μία ζωντανή παράσταση της θεατρικής εκδοχής, με τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ να έχουν τη δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων στα μέλη του θιάσου.
«Δεν υπάρχει βιασύνη. Θα δούμε την ταινία, θα αράξουμε, να τα πούμε σαν σύντροφοι, να πιούμε και κάτι και βλέπουμε. Όλα θα πάνε καλά», σχολίαζαν χαρακτηριστικά πηγές της Κουμουνδούρου.
Μείνετε συντονισμένοι για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.