Αναστάτωση προκλήθηκε χθες, ημέρα κατά την οποία επαναλειτούργησαν για πρώτη φορά έπειτα από δύο μήνες τα δημοτικά σχολεία, λόγω της οδηγίας για άνοιγμα των παραθύρων κατά τη διάρκεια του μαθήματος για υγειονομικούς λόγους.
Αρκετές ήταν οι αιχμές κατά της κυβέρνησης και του Υπουργείου Παιδείας, με αρκετούς να καυτηριάζουν και την πρωτοβουλία να μοιραστούν στους μαθητές κουβέρτες. Φαίνεται ωστόσο πως το όλο σκηνικό προκλήθηκε εξαιτίας μίας παρεξήγησης, αφού οι ειδικοί είχαν αποστείλει στην Νίκη Κεραμέως οδηγίες για τη λειτουργία της τηλεκπαίδευσης, οι οποίες ξεκινούσαν με τη φράση «ανοίγουμε το παράθυρο».
Η εντολή αυτή παρερμηνεύθηκε, με αποτέλεσμα σήμερα τα σχολεία να λειτουργήσουν σε συνθήκες παγετού, κάτι το οποίο αναμένεται να μην ισχύσει σήμερα. «Πάλι καλά που δεν εφαρμόσαμε και τον τερματισμό λειτουργίας», αρκέστηκε να σχολιάσει πηγή του Υπουργείου, διαβεβαιώνοντάς μας πως στο εξής όλα θα λειτουργήσουν ρολόι.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.