Επέστρεψε από το χωριό μαζί με την οικογένειά της η Κατερίνα Δ., όπου και πέρασαν εκεί τις γιορτές του Πάσχα.
Η 8χρονη όμως, δεν μπορεί ακόμη να κρύψει την απορία και τον προβληματισμό της για το πού εξαφανίστηκε το μικρό και γλυκό κατσικάκι που ονόμασε Ρίκο και με το οποίο έπαιζε κάθε μέρα μέχρι και το απόγευμα του Μεγάλου Σαββάτου.
Έκτοτε, η μικρή δεν είδε ξανά το κατσικάκι και δεν έμαθε ποτέ πού βρίσκεται, παρά τις επίμονες ερωτήσεις και τις παραινέσεις της να βγουν να το αναζητήσουν. Μοναδική παρηγοριά για την Κατερίνα, το εξαιρετικό κρέας που γεύτηκε στο πασχαλινό τραπέζι, αν και θα ήθελε να είχε προσφέρει λίγο και στον Ρίκο.
Μείνετε συντονισμένοι για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.