Σε ακόμα μια ενέργεια γεμάτη συμβολισμούς προχώρησε αργά χθες το βράδυ η ομάδα του Ρουβίκωνα.
Μέλη της αναρχικής ομάδας, επισκέφτηκαν κλειστά μαγαζιά με τουριστικά είδη στην Πλάκα και το Μοναστηράκι, πετώντας φέιγ βολάν και σβήνοντας με μαύρο μαρκαδόρο την εικόνα της βουλής από καρτ ποστάλ και γραμματόσημα, σε μια κίνηση που συζητήθηκε και προκαλεί κλυδωνισμούς στην κυβέρνηση, την δημοκρατία, την εξουσία και το ίδιο το σύστημα.
Αποχωρώντας μάλιστα, τα μέλη της ομάδας δεν δίστασαν να περάσουν μπροστά από το κτίριο της Βουλής, κάνοντας χειρονομίες και βρίζοντας τους αστυνομικούς μέσα από τα οχήματά τους, αν και το γεγονός πως είχαν δυνατά τη μουσική ίσως να εμπόδισε τα όργανα της τάξης να τους ακούσουν.
Προς το παρόν, το σύστημα ακόμα δεν έχει πέσει, μόλις όμως αυτό συμβεί θα ενημερωθείτε πρώτοι από το «Κουλούρι».
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.