Μόνο σε μέτρια γαλλικά συνεννοείται πλέον ο Άγης Δαμασκηνός, κάτοικος Φιλιατρών, ο οποίος πέρασε την Καθαρά Δευτέρα κάνοντας βόλτες στην περιοχή του, έχοντας μία λαγάνα ανά χείρας.
Ο 45χρονος, φορώντας ένα καπέλο ασφαλιστικής εταιρείας και έχοντας ένα παχύ μουστάκι πάνω από το στόμα, αγόρασε τη λαγάνα από το φούρνο της περιοχής και στη συνέχεια απόλαυσε τη βόλτα του με φόντο τον γνωστό πύργο των Φιλιατρών.
Στη συνέχεια, ένας πλανόδιος καλλιτέχνης του δρόμου ζωγράφισε το πορτραίτο του άνδρα πάνω σε μια κόλλα Α4, ενώ ο Άγης αγόρασε ένα κιλό φέτα και κρασί της παρέας από τοπικό μίνι μάρκετ, ακούγοντας παραδοσιακή ελληνική μουσική στο χορτάρι.
Από τότε, ο συμπαθής άνδρας μιλάει μόνο μέτρια γαλλικά με ελληνική προφορά, έχοντας ξεχάσει εντελώς τη μητρική του γλώσσα, ενώ σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, το ίδιο συμβαίνει και με όσους επέλεξαν το ίδιο πρόγραμμα για την ημέρα.
Το «Κουλούρι» ερευνά το παράξενο αυτό θέμα και θα επανέλθει για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.