Μπορεί ο Ζοάο Πινέιρο να άκουσε πολλά για τη διαιτησία του στο ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό το περασμένο Σάββατο στο Γ. Καραϊσκάκης, ωστόσο φαίνεται πως δεν έφυγε με άδεια χέρια από τη χώρα μας.
Κι αυτό γιατί ο Πορτογάλος διαιτητής έλαβε λίγο πριν την αναχώρησή του μια σπάνια τιμητική διάκριση, αφού στο αεροδρόμιο τον επισκέφτηκε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, η οποία και του απένειμε το μετάλλιο ανδρείας, μια σπάνια τιμή που ελάχιστες φορές έχει απονεμηθεί στην ιστορία.
«Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω γιατί μου έδωσαν αυτό το μετάλλιο, όμως χάρηκα πολύ. Βέβαια, όταν είπα στους φίλους μου τους Έλληνες ότι θα τα πούμε ξανά σύντομα γέλασαν και με αποχαιρέτησαν κάπως υπερβολικά, όμως έτσι είστε εσείς εδώ, υπερβολικά φιλόξενοι», σχολίασε χαρακτηριστικά ο κ. Πινέιρο.
Μείνετε συντονισμένοι για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.