Η έρευνα παρουσιάστηκε στο διάλειμμα πριν από την ώρα δραστηριοτήτων κηπουρικής, στο προαύλιο του νηπιαγωγείου και κατέγραψε διαφορά 15 μονάδων στην πρόθεση φαγώματος μεταξύ της πράσινης κάμπιας και της καφέ.
Πιο αναλυτικά, από το δείγμα των 36 νηπίων, τα 24 αν είχαν την επιλογή «σίγουρα» ή «σχεδόν σίγουρα» θα προτιμούσαν να γευτούν μία πράσινη κάμπια caterpillar από μία καφέ, σαν αυτές που συναντάμε σε ορισμένα δέντρα (αχλαδιές, κυδωνιές κλπ), ενώ μόλις τα 9 θα επέλεγαν αντίστροφα.
Επιπλέον, ίσως ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως μόλις 3 από τα παιδιά ηλικίας 4 έως 5 ετών δήλωσαν πως θα έτρωγαν και τις δύο όταν η δασκάλα δεν κοιτούσε.
Σύμφωνα με τους αναλυτές, η εν λόγω έρευνα έρχεται να επιβεβαιώσει ουσιαστικά την τάση που φαίνεται να υπερισχύει τα τελευταία χρόνια, με τις πράσινες κάμπιες να διατηρούν σαφές προβάδισμα στις προτιμήσεις των νηπίων.
Ενδιαφέρον έχει ωστόσο το πώς θα διαμορφωθούν οι ισορροπίες στο μέλλον, ειδικά μετά την εκδρομή του νηπιαγωγείου στο δάσος τη μεθεπόμενη Πέμπτη.
Στο άκουσμα των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης, τα νήπια δεν αντέδρασαν ιδιαίτερα καθώς συμπτωματικά εκείνη τη στιγμή ένα γατάκι σκαρφάλωσε σε ένα δέντρο. Μόνο 2-3 παιδάκια που κάθονταν στην αριστερή πτέρυγα και ήταν και εκείνα που ψήφισαν «και τις δύο», άρχισαν να ξύνουν τη μύτη τους.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.