Με μια άκρως πρωτότυπη απόφαση η οποία ωστόσο αναμένεται να έχει πολλές θετικές επιπτώσεις τόσο από οικονομικής πλευράς όσο και από πλευράς χρησιμότητας, καθιερώνεται η φουστανέλα ως υποχρεωτική ενδυμασία για όλα τα σώματα του ελληνικού στρατού. Η στρατιωτική ηγεσία της χώρας μας οδηγήθηκε σε αυτή την απόφαση μετά από διαβουλεύσεις μηνών με το Υπουργείο Εθνικης Αμύνης, το Υπουργείο Οικονομικών αλλά και ντόπιες βιοτεχνίες ενδυμάτων. Τα οφέλη αυτής της απόφασης θα είναι πολύπλευρα:
- Πλέον όλα τα σώματα θα φορούν την ίδια στολή και θα είναι δύσκολο για τους εχθρούς μας να τα ξεχωρίσουν.
- Αποτελεί φόρο τιμής στην ένδοξη ιστορία της χώρας μας και στους ένδοξους προγόνους μας.
- Θα δώσει ώθηση στην εγχώρια βιομηχανία ενδυμάτων με τις παραγγελίες για τον σχεδιασμό των στολών.
- Ο Έλληνας στρατιώτης θα είναι πλέον από τους πιο καλά εξοπλισμένους στρατιώτες με μια στολή που θα υπακούει στις πιο απαιτητικές ανάγκες ενός σύγχρονου στρατιώτη αλλά παράλληλα θα ακολουθεί και τις τελευταίες επιταγές της μόδας.
Η παραπάνω απόφαση θα ανακοινωθεί με κάθε επισημότητα όταν μελετηθούν και οι τελευταίες λεπτομέρειες του σχεδίου και αποσαφηνιστεί ποιά θα είναι τα αξεσουάρ που θα πλαισιώνουν τη νέα στολή.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.