Ξεκίνησε το βράδυ της Τετάρτης η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων του ΕΝΦΙΑ στην ιστοσελίδα my aade.gr. Ο φόρος αφορά 6,3 εκατομμύρια ιδιοκτήτες ακινήτων και θα πληρωθεί σε έξι δόσεις.
Η παραπάνω εξέλιξη έχει φέρει κρύο ιδρώτα σε χιλιάδες φορολογούμενους, ανάμεσα στους οποίους είναι κι ο Διομήδης Θ. από το Καματερό, ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο Μοσχάτο και τον Κορυδαλλό.
Ωστόσο, φαίνεται πως ο άνδρας έχει σκαρφιστεί ένα πανούργο σχέδιο ώστε να μην αντικρίσει ποτέ το ποσό που πρέπει να καταβάλει. Συγκεκριμένα, κάθε φορά που επισκέπτεται τη σελίδα της ΑΑΔΕ, δεν αποδέχεται τα cookies και κλείνει αμέσως το παράθυρο του πλοηγού, συνεχίζοντας κανονικά την ημέρα του.
«Δεν μπορείς να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ αν δεν δεις ποτέ πόσο σου ήρθε ο ΕΝΦΙΑ. Λυπάμαι, αλλά δεν συμφωνώ με τα cookies, είναι θέμα αρχής», σχολίαζε μιλώντας σε συγγενικό του πρόσωπο ο άνδρας, κλείνοντας όλο νόημα το μάτι.
Το «Κουλούρι» παρακολουθεί την παράξενη αυτή υπόθεση και θα επανέλθει για οτιδήποτε νεότερο.
Ο Τιτανομέγιστος Καζαμίας «Το Κουάρκ» Κουλουριού και Κουραφέλκυθρου κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία από την Jemma Press.
Απόψεις
Αν δεν με ψηφίσετε φέτος για αρχηγό το ΠΑΣΟΚ πάντως, μη φοβάστε, να ξέρετε πως θα έχετε τουλάχιστον άλλη μια ευκαιρία στις επόμενες εκλογές για αρχηγό, που προβλέπω πως θα είναι γύρω στο 2035. Έχω σκοπό να προσπαθώ να γίνω αρχηγός όσο με βαστούν τα πόδια μου, οι ήττες δεν με φοβίζουν - αντιθέτως κάθε ήττα είναι και περισσότερος αέρας στα πανιά μου.